Sık Sorulan SorularVekaletname nedir?

Bir kişiyi kendi adınıza yetkili kılan resmi belgedir.

İki çesit vekalet vardır. Birincisi şahsi vekalet diğeri avukat vekaletnamesi

Avukat Vekaletini Nasıl Çıkartırım?

Avukat vekaletnamesi Türkiye’de noterler tarafından, yurt dışında Türkiye Cumhuriyeti konsolosluklarında noterlik hizmetleri bölümünde yazdırabilirsiniz. Bu vekaletler için küçük bir noter masrafı ödeyeceksiniz. Almanya’da ve bazı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türk hukukunda avukatlar kendi vekaletnamelerini malesef henüz düzenleme yetkileri yoktur.


Avukat Vekaleti İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Avukata verilecek vekaletnamelerde avukatın tam adı ve soyadı ile bağlı bulunduğu vergi dairesi, vergi numarası ve kayıtlı olduğu baro isminin bilinmesi gerekmektedir. Buna avukat vekalet bilgileri diyoruz. Bir de vekalet verecek kişinin nüfus cüzdanı, Yurt dışında ise pasaportu da gerekiyor. Ayrıca boşanma gibi bazı durumlarda fotoğraf ve başkaca belgeler de gerekmektedir. Tam olarak size hangi belgelerin gerektiğini büromuzdan öğrenebilirsiniz.

Bir vekalet versem sonra nasıl geri alabilirim?

Avukata verilen vekalet geri alınabilir. Bunun için noterden bir Azil belgesi yaptırıp avukata göndermeniz gerekir.
Baro tarafından şirketimize avukat tutma zorunluluğumuzu bildiren bir tebligat yapılmasının gerekçesi nedir?
Kanun gereği bazı şirket türlerinin belirli bir sermaye veya üye sayısına ulaşmaları durumunda avukat ile temsil edilmeleri zorunludur, aksi halde para cezasına mahkûm olurlar. Şüphesiz ticari bir başarı hedefleyen her kuruluşun uzman bir hukuk bürosu ile çalışması ticari hayatın gerekliliğidir.
Boşanma davam duyulur mu? Ceza davam duyulur mu?
Mesleki ilkelerimiz gereği bizimle paylaştığınız bilgiler ve davaları üçüncü bir kişi ya da kurum ile paylaşmamaktayız.
Davalar uzun sürer mi?
Adalet Bakanlığı istatistiklerine göre 2010 yılında bir hukuk davasının karara bağlanması Türkiye genelinde ortalama 209 gün almıştır. Bu süre mahkemelere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin 2010 yılında bir dava ortalama olarak; Fikri Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesinde 544 günde, Asliye Ticaret Mahkemesinde 455 günde, İş Mahkemesinde 446 günde, Aile Mahkemesinde 165 günde, Sulh Hukuk Mahkemesinde 109 günde karara bağlanmıştır.
Tüm kanunlar, dilekçe örnekleri, herşey internette var. Onları kullanır işimi görürüm ayrıca para vermeye ne gerek var?
Çağ iletişim çağı ve bu nimetten yararlanmak lazım. İnternette ne ararsan var. Ancak dikkat ediniz. Ücretsiz ya da sadece üyelik gerektiren sitelerden alınan bilgiler tam doğru olmaya bilir. Zaten bu sitelerde verilen bilgiler ile ilgili sorumluluk kabul etmediklerini uyarı yazılarıyla altını çizerek yazmışlar. Biz hukukçular da internet üzerinden kanunları, tüzükleri takip ediyoruz. Ama bu iş için program yapımcılarına ve bazı sitelere hatırı sayılır paralar ödüyoruz. Çünkü bu iş ciddi bir iştir ve arkasında güvenilir bir firma, iyi bir ekip gerekir.